Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Antykoncepcja i zapobieganie ciąży

1

Antykoncepcja lub kontrola urodzeń pomaga zapobiegać ciążom i planować liczbę i odstępy między dziećmi. Istnieje wiele opcji do wyboru, aby zapobiec ciąży. Niektóre metody są skuteczniejsze od innych i żaden produkt nie jest najlepszy dla wszystkich.

Metody kontroli urodzeń

Kontrola urodzeń dzieli się na dwie szerokie kategorie: odwracalne i trwałe. Metody odwracalne pozwalają osobom, które chcą zajść w ciążę, zaprzestać antykoncepcji. Metody stałe nie mogą być cofnięte po zakończeniu. Agencja ds. Żywności i Leków posiada informacje o zatwierdzonych opcjach kontroli urodzeń w języku angielskim i hiszpańskim.

Odwracalne metody kontroli urodzeń

Długo działające odwracalne środki antykoncepcyjne

Te metody antykoncepcji pozwalają jednostkom zapobiegać ciąży przez wiele lat.

 1. Miedziana wkładka domaciczna (IUD) — miedziana wkładka domaciczna nie zawiera hormonów i jest wykonana z miedzi i plastiku. Miedź działa jak środek plemnikobójczy (substancja, która zabija plemniki) i uniemożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej i jej zapłodnienie.
 2. Hormonalna wkładka domaciczna — hormonalna wkładka domaciczna zawiera hormon progestagenowy, lewonorgestrel. Progestyna powoduje gęstnienie śluzu szyjkowego i rozrzedzenie błony śluzowej macicy, co uniemożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej i jej zapłodnienie.

Zastrzyki antykoncepcyjne

Zastrzyk antykoncepcyjny to zastrzyk progestyny, jednego z hormonów występujących w pigułkach antykoncepcyjnych. Osoby stosujące tę metodę otrzymują zastrzyk od swojego lekarza raz na trzy miesiące.

Krótko działające metody hormonalne

Te metody antykoncepcji wykorzystują hormony, aby powstrzymać jajniki przed uwalnianiem komórek jajowych i prawdopodobnie uniemożliwić plemnikom dotarcie do komórki jajowej i jej zapłodnienie.

 1. Pigułka antykoncepcyjna – ta metoda jest również znana jako doustny środek antykoncepcyjny lub „pigułka”. Istnieją dwa główne rodzaje: tabletki złożone, które zawierają estrogen i progestagen oraz minitabletki, które zawierają tylko progestagen.
 2. Plaster antykoncepcyjny – Plaster antykoncepcyjny to cienki, beżowy plastikowy kwadrat o średnicy około dwóch cali, który dostarcza hormony. Plastry stosuje się w cyklu czterotygodniowym (trzy tygodnie stosowania i jeden tydzień przerwy).
 3. Pierścień dopochwowy – Ten mały, elastyczny, plastikowy pierścień jest umieszczany w pochwie i zawiera te same hormony (progestynę i estrogen), które znajdują się w większości pigułek antykoncepcyjnych.

Metody barier

Istnieje kilka metod kontroli urodzeń, które polegają na wykorzystaniu fizycznej bariery w celu zablokowania nasienia przed dotarciem do komórki jajowej i jej zapłodnieniem. Przy podejmowaniu decyzji, jak zapobiegać ciąży, Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zachęca pary do rozważenia metod, które zapewniają podwójną ochronę przed ryzykiem zakażenia HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową (STI).

 1. Prezerwatywa dla mężczyzn – Prezerwatywa dla mężczyzn to cienka folia, która jest nakładana na penisa i zapobiega przedostawaniu się plemników do ciała partnera. Konsekwentne i prawidłowe stosowanie męskiej prezerwatywy zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Zobacz https://www.gov.pl/web/psse-plock/ars-czyli-jak-dbac-o-milosc
 2. Membrana i kapturek szyjki macicy – ​​przepona i kapturek szyjki macicy to silikonowe miseczki, które są używane z żelem lub kremem plemnikobójczym. Wkłada się go do pochwy i na szyjkę macicy, aby zapobiec przedostawaniu się plemników do macicy.
 3. Prezerwatywa dla kobiet – Prezerwatywa dla kobiet to cienka, miękka, luźno dopasowana torebka (lub pochwa) z elastycznym miękkim pierścieniem na każdym końcu. Jeden koniec prezerwatywy dla kobiet pasuje do pochwy, aby utrzymać ją na miejscu, a drugi pozostaje poza pochwą.

Gąbka ze środkiem plemnikobójczym – Gąbka to małe urządzenie w kształcie dysku wykonane z miękkiej pianki z tworzywa sztucznego, która zakrywa szyjkę macicy i zawiera środek plemnikobójczy nonoksynol-9 (N-9). Środek plemnikobójczy w gąbce jest umieszczany w pochwie, zakrywając szyjkę macicy, przed stosunkiem i działa poprzez ciągłe uwalnianie środka plemnikobójczego w celu zabicia plemników.

Stałe metody kontroli urodzeń

Istnieją dwie opcje sterylizacji, formy antykoncepcji, która ma być trwała.

Jeśli potrzebujesz formularza, który umożliwia osobom wyrażenie zgody na sterylizację, zapoznaj się z naszymi kluczowymi zasobami dla stypendystów tytułu X.

Podwiązanie jajowodów (kobiety) – W tej procedurze – znanej również jako „podwiązywanie jajowodów” – jajowody są cięte, uszczelniane, przycinane lub wiązane, aby jajo i plemnik nie mogły spotkać się w jajowodzie.

Wazektomia (mężczyźni) – ta procedura polega na przecięciu, związaniu lub zablokowaniu nasieniowodu – dwóch rurek, które przenoszą plemniki do penisa.

Inne formy zapobiegania ciąży

Poniższe formy profilaktyki ciąży nie wymagają żadnych materiałów fizycznych ani medycznych.

 1. Abstynencja – Abstynencja seksualna jest definiowana jako powstrzymywanie się od wszelkich form aktywności seksualnej i kontaktów genitalnych, takich jak seks waginalny, oralny lub analny. Ta metoda jest jedynym w 100% skutecznym sposobem ochrony przed ciążą, zapewniającą brak wymiany płynów ustrojowych (takich jak wydzieliny pochwy i nasienie).
 2. Naturalne planowanie rodziny i świadomość płodności — metody oparte na świadomości płodności (FABM) pomagają kobietom i parom lepiej zaznajomić się z objawami owulacji i wzorcem cyklu miesiączkowego, aby zrozumieć, jak zaplanować aktywność seksualną, aby uniknąć ciąży lub zajść w ciążę.
 3. Metoda braku miesiączki w okresie laktacji (LAM) – LAM jest formą naturalnej kontroli urodzeń, która polega na tym, że młoda matka karmi swoje dziecko wyłącznie mlekiem matki przez okres do sześciu miesięcy i nie ma w tym czasie miesiączek ani plam.
 4. Wycofanie – Podczas stosunku, przed wytryskiem, osoba wyciąga penisa z pochwy partnera i od genitaliów partnera (narządów płciowych). Zapobiega zapłodnieniu, nie pozwalając nasieniu (i plemnikom) dostać się do pochwy, aby plemniki nie dotarły do ​​komórki jajowej.

Awaryjna antykoncepcja

Antykoncepcja awaryjna nie jest regularną metodą kontroli urodzeń. Antykoncepcja awaryjna to antykoncepcja, którą można stosować po stosunku seksualnym bez zabezpieczenia — jeśli nie stosowałaś antykoncepcji lub jeśli regularna kontrola urodzeń zawiodła. Powinien być użyty jak najszybciej w ciągu trzech do pięciu dni po stosunku bez zabezpieczenia, aby zapobiec ciąży. Metody antykoncepcji awaryjnej są tym skuteczniejsze, im szybciej zostaną podjęte. Antykoncepcja awaryjna nie działa, jeśli dana osoba jest już w ciąży. Istnieją dwa główne rodzaje antykoncepcji awaryjnej: pigułki antykoncepcyjne awaryjne i wkładka domaciczna z miedzi T (IUD).

 

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY