Rozrywka oraz nauka – powiąż to!

0

Nierozerwalnie asocjują się nam z dzieciństwem. Zabawki to wszystkie przedmiotach, których jako dzieci używaliśmy do zabawy. Nawet dzieci z najbiedniejszych państw posiadają własną zabawkę, zrobioną osobiście z dogodnych materiałów. Taka już temperament małego człowieka, iż rozwija się oraz poszukuje przyjaciela po raz pierwszy w zabawce. Te ulubione, z którymi kładliśmy się spać obdarzamy szczególnym sentymentem oraz pamiętamy przez wiele lat.

Teraz panuje na świecie humor typowo konsumpcyjny, wobec tego dzieci przy okazji każdego święta, czasem bez okazji dostają bez ustanku innowacyjne egzemplarze ukochanych lalek oraz klocków. Mniemanie o ich niezbędność w gigantycznej liczbie, wypływa u dziecka bodaj z porównywania własnego małego majątku z kolegami w przedszkolu. Z pewnością styka się także z reklamami, które pokazują jak zabawki ożywają. Odmienną sprawą jest wychowanie.

Reprezentatywne dla nas jest rozpieszczanie dzieci, które tłumaczymy przeciętnym zapewnieniem im tego, czego sami nie mieliśmy w dzieciństwie. Z drugiej są rodziny, gdzie dzieci dzielą razem jedną zabawkę, bowiem na następne nie ma pieniędzy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, iż zabawki nie są tylko atrybutami dziecięcymi. Również dorośli absorbują się nimi, a ukochane czworonogi cieszą się z piszczących igraszek zwierzęcych.

Jednakże zabawki dziecięce są specyficzne. W głównej mierze mają dzieciom sprawiać radość i zapełniać czas przeznaczony na zabawę. Powinny być wykonane z materiałów, jakie nie uczulają delikatnej skóry, a w przypadku najmłodszych pociech nie zawierać łatwych do urwania bądź wolnych elementów, które można połknąć – wobec tego porządniej sprawić tablice manipulacyjne. Istotną cechą zabawek są również ich cechy edukacyjne, przez jakie dziecko poznaje pionierskie zjawiska i przedmioty ze własnego otoczenia.

Do tego przedziału zaliczymy np. książeczki a też instrumenty z opcją naśladowania odgłosów zwierząt. Zabawki nie powinny wzbudzać w dziecku zbytniej agresji, ani wykazywać szkodliwych wzorów zachowań. To smutne w dobie gier komputerowych oraz mniejszego czasu przeznaczonego dla dziecka, coraz znacznie więcej rodziców kupuje to co dziecko pragnie, nie sprawdzając poprzednio czy po pierwsze zabawka nadaje się do wieku dziecka, po drugie jakiego typu emocje wyzwala.