Struktura inteligentnego domu – na czym nie należy oszczędzać?

0

Podchodząc do budowy własnego mieszkania, z pewnością każdy chciałby wybudować dom niezmiernie dobry, wygodny, ładny, niemniej jednak kosztem jak najmniejszym, a w takim razie po prostu przy minimalnym nakładzie, szczególnie, jeśli ma to być dom inteligentny – smart home. Jednak musimy posiadać świadomość, że tanio nie zawsze znaczy odpowiednio, a wyraźnie odwrotnie – działa to w większości wypadków w przeciwnym kierunku. Na pewnych rzeczach na pewno wolno zaoszczędzić w trakcie budowy domu, na przykład rezygnując z podpiwniczenia domu można zredukować wydatki jego postawienia nawet do 30 procent.

Kolejne oszczędności to jak najmniejsza ilość zakątków w domu, Jak także przeznaczenie dachu w miarę prostego w swojej konstrukcji, a nie o nadzwyczaj wymyślnych kształtach. Nie można jednak pozwolić sobie na oszczędnościach chociażby w postaci gorszej jakości samych materiałów budowlanych.

Zastosowanie na przykład cegły słabej jakości spowoduje, że będzie ona pękała, co może z kolei spowodować chylenie się ścian i niewyobrażalne straty, a wręcz zagrożenie dla przyszłych mieszkańców. Także zaprawy, użyte do budowy domu, powinny być solidnej jakości, a ich zastosowanie może być zgodne z zaleceniami producenta, nie wolno kłaść więc zaprawy o mniejszej grubości niż zalecana.

Planując budowę swojego domu, warto jest tak zaplanować poszczególne jej etapy, żeby optymalnie wyeksploatować warunki pogodowe oraz nie mieć przy okazji tego typu problemów, iż mróz utrudni nam na przykład dokończenie pewnego etapu budowy. W następstwie tego najlepszym, maksymalnym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie prac budowlanych przedwczesną wiosną, by najpóźniej w miesiącach jesiennych zakończyć prace na zewnątrz budynku, gdy będzie on już zadaszony, okna i drzwi będą zamontowane.