Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Parametry pomp ciepła i ich rodzaje – co wybrać?

0

Ciepło pobierane z ziemi transportowane jest za pomocą pompy ciepła do armatury ogrzewczej danego mieszkania. Przy czym należałoby zaznaczyć, iż istnienie pompy ciepła wyekwipowanej w tzw. sprężarkę pozwala na fuzję ciepła branego z ziemi z ciepłą deszczówką, która spłynęła z dachu czy też promieniami słonecznymi zebranymi przez baterię. To naturalnie dzięki takim fuzjom odwierty geotermalne nie muszą być wykonywane na rygorystycznych głębokościach. Wolno poprzestać na np. niecałych 200 metrach.

Ciepło gruntów suchych wynosi 45 C dopiero na poziomie kilkuset metrów w głąb, w trakcie kiedy ciepło o temperaturze 10oC pobrane z głębokości 7m również można ogrzać do 40 C za wsparciem owej sprężarki. Przy wyeksploatowaniu sprężarki nie trzeba się kłopotać wykopaniem głębokiego dołu. Drążenie na odległości przekraczające 200m w głąb wiąże się z większymi kosztami. Żeby jednak instalacja zdawała sprawdzian, musi być rozległa płaszczyznowo. A wobec tego wykorzystanie ciepła gruntowego najlepiej stosować przy ogrzewaniu podłogowym lub ściennym.

Na obszarach wyżynnych oraz górzystych odwiecznym kłopotem było dostarczanie cieczy na wyższe partie, w trakcie kiedy źródło było na dole. Nad możliwościami nieomal bezwysiłkowego dawania cieczy na wyższe punkty myślał już Archimedes, jednak dopiero następnie ulepszono jego tzw. śrubę na pompę. Pompy wodne oraz ciepłownicze są sprzętami wykorzystującymi właściwości fizyczne powietrza jak i wody, i prawa fizyki połączone z dynamiką kinematyką i grawitacją – panele fotowoltaiczne Wrocław. Klasyczna pompa ma dwa otwory: wlot (cząstka ssawna) i wylot (cząstka tłoczna). Aby urządzenie nazwać pompą i by mogła efektywnie sprężać transportowaną ciecz lub też osad musi posiadać też ona kilka obowiązkowych detalów. Są to tłok, membrana, wirnik oraz ewentualnie łopatki.

Pompy dawno temu używane przede wszystkim w rolnictwie dzisiaj przydają się w wydobywaniu energii ciepłowniczej. Odwierty geotermalne połączone są z domową instalacją ocieplania podłogowego oczywiście za pomocą pompy ciepłowniczej, jaka zwiększa wydajność pobieranego ciepła. Same wiertła również korzystają z dobrodziejstw pompy, gdy podczas kopania pozbywają się np. nadmiaru ziemi.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY